A 2021-es év irodalmi Nobel-díjat Abdulrazak Gurnah tanzániai író kapja. Ő az egyik legmeghatározóbb afrikai szerző, aki a gyarmatosítás hatásait mutatja be.
”Még mindig nem fogtam fel.” – nyilatkozta Abdulrazak Gurnah az SVT-nek.
Abdulrazak Gurnah canterbury-i otthonában volt Kentben, amikor az SVT-nek sikerült őt elérnie. A körülmények ellenére az író nyugodtnak tűnt. Amióta bejelentették, hogy ő kapja az idei év irodalmi Nobel-díját folyamatosan érkeznek a telefonhívások a médiától. Az afrikai szerző így nyilatkozott a Reutersnek:
”Ez egy nagy és fantasztikus díj zseniális szerzők listájával. Még mindig próbálom felfogni ezt az egészet.”
Abdulah Gurnah számára az alábbi indoklással lesz átadva az irodalmi Nobel-díj: ”Megalkuvásoktól mentesen és mély együttérzéssel világít rá a gyarmatosítás hatásaira, a menekültek sorsára, valamint a kultúrák és kontinensek között húzódó szakadékra.”
Irodalomkritikus és professzor
Abdulrazak Gurnah angol nyelven írja műveit. Zanzibárban született 1948-ban, majd a 60-as években érkezett Angliába menekültként.
Első regénye 1987-ben jelent meg Memory of Departure címmel. Az áttörést A Paradicsom című 1994-ben megjelent műve jelentette, melyet további nyolc regény követett.
A Paradicsom a muszlim Kelet-Afrikában játszódik a XX. század elején. Egy tizenkét éves szegény kisfiúról, Yusufról szól, akit eladnak rabszolgának.
Szerzői munkássága mellett Abdulrazak Gurnah irodalomkritikus és irodalom professzor, a gyarmatosítás hatásaival foglalkozó irodalommal foglalkozik a kenti egyetemen Canterburyben. Ő maga is itt végezte egyetemi tanulmányait, angol irodalmat tanult.
Több afrikai irodalmi antológiát szerkesztett, valamint cikkeket publikált kortárs szerzőkről, akiket szintén a gyarmatosítás hatásai foglalkoztatnak.
A menekültek gyökértelensége
Abdulrazak Gurnah elismerten az egyik legmeghatározóbb afrikai szerző, aki a kolonizáció utóhatásainak témáját célozza meg.
”Mind a tíz művében rávilágít a kolonizációra és a száműzetés hatásaira. A Memory of Departure 1987-es megjelenése óta írásai folyamatos kísérletek arra, hogy a menekültek gyökértelenségét mindig új szemszögből mutassa meg.” – jelentette ki Anders Olsson, a Nobel-bizottság elnöke.
Sara Abdollahi irodalomkritikus helyesnek tartja a Svéd Akadémia döntését, miszerint Abdulrazak Gurnah számára ítélte oda a díjat. Így nyilatkozott:
”Szükség van olyan szerzőkre, akik éppen erre a kolonizációra világítanak rá, ami jelenleg zajlik a világban.”
Forrás: svt.se